Kurallar

Okey, Rummy türünden gelen popüler bir Türk oyunudur. Oyun 106 taştan oluşan bir oyun seti ile oynanır.


Taşlar 4 değişik renkte olup üzerinde 1'den 13'e kadar sayılar bulunur.

Her sayıdan 8 taş bulunur: iki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah.

Ayrıca numarasız iki özel taş vardır.

Bu taşlar oyunda joker olarak kullanılır.

Okey oyununda kullanılan birçok değişik kural vardır.

Bunların en popülerleri Düz ve 101'dir.

Okey çeşidine göre değişik sayıda oyuncu ile oynanır.


Burada aşağıdaki konuları açıklayacağız:


1 - Okey.org Düz Okey kuralları

2 - Oyuna başlarken

3 - Sahte okey nedir?

4 - Oyun nasıl biter?

5 - Çifte gitmek

6 - Okey'e dönmek nedir?

7 - Okey puanlama

8 - Diğer ceza puanları

9 - Ek kurallar


Okey, dört kişilik bir masa oyunudur. Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki "ıstaka"ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü "okey"dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.


Oyun, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı yanındaki oyuncuya atmasıyla oyun başlar. Okey'de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek sonra da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar.


Okey'de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15 taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Okey 6,12, 20 başlangıc puanları ile başlar.


OYUNA BAŞLARKEN


Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. 15 taşı olan oyuncu lazım olmayan taşı atarak oyunu başlatır.


Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki "ıstaka"ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü "okey"dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.


SAHTE OKEY NEDİR


Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olduğu ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet "sahte okey" taşı vardır. Bu " sahte okey taşı" her elde değişir.Oyun başlarken yere açılan taşın diğer teki eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona "gösterge" denir.


Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.


OYUN NASIL BİTER


Okey'de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Bir per en az 3 taştan oluşur, ( örnek: kırmızı 7,8,9 veya siyah 5, kırmızı 5 mavi 5).


11-12-13-1-2 perlerde 2 geçersizdir yani 1'de sonra taş düzülmez.


ÇİFTE GİTMEK


Eğer oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaradan çift taşlar varsa "çifte gidebilir". Yani eline aynı renk ve numaradan 7 çift taş toplamaya çalışır. Dilerse oyun boyunca çifte gittiğini açıklamaz. Ama oyun boyunca bütün oyuncuların yanlarındaki oyuncuya attığı bütün taşları açık olarak görmek istiyorsa "çifte git" butonuna basar ve elli biterse "bitti" butonuna tıklar.


Böylece oyun başından beri atılan taşları takip edebilir hale gelir. Bir oyuncu çifte giderek biterse diğer oyunculardan -4 düşülür normalde bu -2 puandır.


OKEY'E DÖNMEK NEDİR


Elindeki 14 taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip "okeye dönebilir". Amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.


OKEY PUANLAMA


Okey'de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, veya 7 perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin "bitti" butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir.


EK KURALLAR


Eğer gösterge taşı 13 ise joker 1 olarak belirlenir.

Aynı sayı ve aynı renkten perler geçerli değildir.